تلفن: 46092308 - 021 | 2494556 - 0910
درخواست مشاوره رایگان
به آوای زندگی قدیم خوش آمدید.
46092307 (021) 46092308 (021)
46092309 (021) 2494556 (0910)

:: جدیدترین مقالات ::

46092309 (021) 2494556 (0910)
46092307 (021) 46092308 (021)
تهران - بزرگراه آیت الله کاشانی - مجتمع تجاری اترک - طبقه 4 واحد 402 (پارکینگ موجود است)
تصویر عنوان

وبلاگ

خانه  /  ترک آسان سیگار   /  مضرات سیگار
مضرات سیگار

مضرات سیگار

تنباکو برای بدن بسیار مضر است و فرقی نمی کند آن را از چه طریق وارد بدن خود کنید. با این حال، سیگار کشیدن را می توان متداول ترین روش استعمال تنباکو دانست. امروزه کمتر کسی است که از مضرات سیگار مطلع نباشد. هنگام مصرف سیگار،‌ طیف مختلفی از مواد مضر وارد بدن شما می شود. از استون گرفته، تا نیکوتین و مونوکسید کربن. این نکته را باید در نظر داشته باشید که برخلاف تصور برخی افراد،‌ مضرات سیگار تنها متوجه ریه ها نمی شود، بلکه تمام بدن شما و همچنین اطرافیانتان را درگیر خواهد کرد. مضرات سیگار بسیار وسیع و متنوع هستند، در ادامه‌ی این مقاله سعی خواهیم کرد تا گوشه ای از آن ها را معرفی کنیم.

سیگار کشیدن چه ضررهایی دارد؟

• افزایش خطر مرگ
نتایج مطالعه ای که در کشور آمریکا انجام شده حاکی از آن است که سیگار کشیدن یکی از متداول ترین دلایل مرگ و مور در این کشور است. هرساله سیگار کشیدن باعث مرگ حدود ۴۸۰ هزار نفر در این کشور می شود. به عبارت دیگر،‌ از هر ۵ نفری که می میرند، یک مورد به‌واسطه‌ی سیگار کشیدن است. مضرات سیگار و تاثیر آن در مرگ و میر بیشتر از مرگ های ناشی از مصرف الکل،‌ ویروس ایدز، مصرف داروهای غیرقانونی و همچنین صدمات جاده ای است. سیگار کشیدن حدود ۹۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان ریه به واسطه‌ی سیگار کشیدن ایجاد شده اند!

• افزایش ریسک های سلامتی
یکی دیگر از مضرات سیگار کشیدن، مربوط به افزایش ریسک در مورد سلامت شما است. به عبارت دیگر، در برخی موارد اگرچه سیگار همیشه و مستقیماً تاثیرگذار نیست، ولی ریسک ابتلا را افزایش می دهد. سیگار کشیدن احتمال ابتلای مردان به سرطان ریه را ۲۵ برابر می کند و این احتمال در زنان ۲۵.۷ برابر است. سیگار کشیدن احتمال سکته مغزی و مشکلات قلبی و عروقی را ۲ تا ۴ برابر می کند.

• مضرات سیگار برای زنان باردار
خطرناک ترین مضرات سیگار متوجه زنان باردار و نوزادان آن ها است. زنان باردار و سیگاری ممکن است زایمان زودرس و یا سقط جین را تجربه کنند. وزن نوزادِ زنان باردار عموماً کمتر است. احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در کودکانی که مادری سیگاری دارند نیز بیشتر است. وجود شکاف دهان در نوزادان نیز یکی دیگر از مضرات سیگار برای مادران باردار است. البته تنها مادران متوجه مضرات سیگار نیستند. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ضعیف شدن اسپرم های مردان و کاهش قابلیت باروری توسط آن ها شود.

• آسیب های ریوی
آسیب های ریوی احتمالاً برجسته و معروف ترین مورد در میان مضرات سیگار باشد. هنگام سیگار کشیدن، نه تنها نیکوتین، بلکه سایر مواد شیمیایی نیز وارد ریه افراد می شود. از هر ۱۰ مورد سرطان ریه، ۹ مورد در ارتباط با مصرف سیگار است. تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه را نیز افزایش می دهد. حدود ۸۰ درصد مرگ های ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه در افراد سیگاری بوده است. علاوه بر این، سیگار کشیدن به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم می تواند منجر به بروز علائم آسم در افراد شود.

• آسیب های قلبی
مضرات سیگار کشیدن متوجه قلب، رگ های خونی و حتی سلول های خون نیز می شود! سیگار کشیدن احتمال تصلب شرایین را افزایش می دهد که در نتیجه می تواند منجر به ایجاد پلاکت هایی در رگ ها و ایجاد ممانعت برای حرکت جریان خون شود. این پلاکت ها می توانند منجر به بروز سکته های قلبی و یا مغزی شوند.

• تضعیف سیستم امنیتی
یکی دیگر از مضرات سیگار که به صورت غیرمستقیم می تواند به بدن شما آسیب وارد کند، تضعیف سیستم امنیتی بدن است. همانطور که می دانیم، وظیفه‌ی سیستم امنیتی، مراقبت از بدن در برابر تهدیدهای خارجی است. بنابراین، در صورت تضعیف این سیستم، احتمال ابتلا به بیماری ها و عفونت های مختلف بیشتر می شود. هرکدام از این موارد (و به‌خصوص عفونت ها) می توانند به بدن شما آسیب های جبران ناپذیری برسانند.

• کاهش بهداشت دهانی
بهداشت دهانی اهمیت بسیار بالایی دارد و در بسیاری از موارد مورد غفلت قرار می گیرد. بهداشت دهان و دندان نه تنها بر اعضای این بخش از بدن، بلکه بر کل سیستم سلامت بدن می توانند تاثیرگذار باشند. مطالعات نشان می دهد که یکی از مضرات سیگار، کاهش بهداشت دهان است. در واقع، ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط به لثه در افراد سیگاری حدود ۲ برابر است و این ریسک با تعداد سیگارهایی که فرد در طول روز می کشد افزایش پیدا می کند. در میان دیگر مضرات می توان به خونریزی لثه، از دست دادن دندان ها، خراب شدن دندان ها، حساسیت دندانی، زرد شدن دندان ها و همچنین کاهش قدرت بویایی افراد اشاره کرد.

• مشکلات بینایی
مشکلات مرتبط به دید و بینایی نیز در میان مضرات سیگار قرار دارند. احتمال ابتلا به آب مروارید یا کاتاراکت، دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا (تاری چشم) با افزایش اعتیاد فرد به سیگار افزایش پیدا می کند. در میان سایر مضرات سیگار برای بینایی، می توان به بیماری های آب‌ سیاه، رتینوپاتی دیابتی و خشکی چشم اشاره کرد.

• افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان
احتمالاً شنیده باشید که سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. ولی باید در نظر داشته باشید که سیگار کشیدن تنها با سرطان ریه مرتبط نیست. افزایش احتمال و ریسک ابتلا به انواع مختلفی از سرطان ها را می توان به عنوان مضرات سیگار بیان کرد. در این میان می توان به سرطان دهان، سرطان گلو، سرطان کلیه، سرطان ریه، سرطان روده بزرگ، سرطان حنجره، سرطان پوست، سرطان مری، سرطان دهانه رحم و یا لوسمی حاد میلوئید اشاره کرد.

• آسیب های ظاهری
شاید بدیهی و واضح ترین مورد در مورد مضرات سیگار را بتوان آسیب های ظاهری دانست. پس از گذشت مدتی از سیگار کشیدن، پوست شما تغییر خواهد کرد. مواد موجود در تنباکو ساختار پوست شما را تغییر می دهند. نتایج بررسی های جدید حاکی از آن است که بین مصرف سیگار و احتمال ابتلا به سرطان پوست نیز رابطه مستقیمی وجود دارد. البته مو و ناخن های شما نیز در برابر آسیب های ناشی از مصرف سیگار مصون نخواهند بود.

2 نظرات
 • سپهر

  من امروز با وبسایت شما آشنا شدم.
  امیدوارم بتونم به کمک شما ترک سیگار خودم را کامل کنم.
  ممنون

  21 شهریور 1398 15:06
  پاسخ
ارسال یک نظر
امتیاز خود به این مطلب را مشخص نمایید.*
نام
ایمیل