تلفن: 2494556 - 0910
به آوای زندگی قدیم خوش آمدید.
2494556 (0910)

:: جدیدترین مقالات ::

کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شود.
تصویر عنوان

وبلاگ

خانه  /  خانواده و سیگار   /  خانواده و سیگار
تاثیرات سیگار بر خانواده

خانواده و سیگار

خانواده، دوستان، فرزندان و به طور کلی افراد جامعه ممکن است به شیوه های مختلفی تحت تأثیر سیگار کشیدن قرار بگیرند. به عنوان یک فرد سیگاری باید بدانید که به چه طرقی سیگار کشیدن شما بر خانواده و دوستان‌تان تأثیر می‌گذارد.

تأثیر مخرب سیگار بر خانواده

اگر فرزندانی در خانه دارید باید بدانید که روشن کردن سیگار در اطراف آنها، خطر ایجاد عفونت های گوش، ابتلا به آسم و دیگر مشکلات تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس و حتی برونشیت را در آنها بیشتر از افراد نرمال خواهد کرد. احتمال سیگاری شدن بچه هایی که در خانه سیگار کشیدن والدین‌شان را مشاهده می‌کنند در سنین نوجوانی بیشتر خواهد شد.
البته اگر بزرگسال هم باشید خطرات دود سیگار هنوز هم متوجه شما خواهد بود. ریه ها و قلب اعضای خانواده از بزرگ و کوچک، تحت تأثیر دود سیگار قرار خواهد گرفت و در واقع آنها سیگاری های غیرفعالی خواهند بود که به طور ناخواسته در معرض سموم دود موجود در دود سیگار قرار می‌گیرند. حتی باز کردن پنجره های خانه در هنگام کشیدن سیگار یا استفاده از وسایل الکتریکی مانند کولر و پنکه برای پراکندن دود آن هم بی فایده خواهد بود. سموم موجود در دود سیگار تا شعاع چند متری در اطراف فرد سیگاری پراکنده شده‌اند و چنین تمهیداتی نیز اثر نخواهد کرد.

• تأثیر مخرب سیگار بر همکاران
حتی اگر سیگار را در داخل ساختمان اداره یا دیگر محل‌های کار روشن نکنید، هنوز هم همکاران شما تحت تأثیر آن قرار خواهند گرفت. سیگار کشیدن کارایی و اثربخشی فعالیت‌های شما را کاهش می‌دهد؛ بعلاوه، هزینه‌های آینده برای درمان‌ بیماری‌های ناشی از کشیدن سیگار نیز به صورت مستقیم بر درآمدزایی شما تأثیرگذار است. صرف هزینه برای بیماری‌ های قلبی و عروقی، دیابت و بیماری‌های ناشی از کاهش کارایی سیستم ایمنی تنها چند مورد از موارد متعددی هستند که هزینه‌ های شما را نسبت به همکاران غیرسیگاری بیشتر می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده هزینه‌های سالانه بیمه و درمان افراد سیگاری به مراتب بیشتر از کارمندان غیرسیگاری است.

• تأثیر سیگار بر همسایه‌ها
دود سیگار حامل بیش از ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی است. صدها مورد از این تعداد سمی بوده و ۷۰ تای آنها طبق آزمایش‌های انجام شده سرطان‌زا هستند. تنفس دود سیگار توسط افراد غیرسیگاری، حال دود سیگار همسایه‌ها باشد یا سیگاری که بیرون از پنجره شما روشن شده، تأثیرات فوری بر سیستم قلبی و عروقی افرادی دارد که در نزدیکی فرد سیگاری هستند. پس از مدتی، خطر بروز حملات قلبی در افرادی که تحت تأثیر دود سیگار قرار گرفته‌اند بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

هر چه زودتر سیگار کشیدن را کنار بگذارید، احتمال بهبود شرایط قلبی و ریوی خود و دوستان و اطرافیانتان را بیشتر خواهید کرد. در واقع تعهد شما به کنار گذاشتن سیگار خود می‌تواند انگیزه افراد سیگاری برای ترک سیگار را بیشتر کند.
اگر هم شما و هم همسرتان سیگار می‌کشید، تصمیم هر دو شما برای ترک سیگار، احتمال ترک کامل را تا ۶۷ درصد افزایش خواهد داد. البته حتماً لازم نیست که فقط برای افزایش انگیزه ترک سیگار با فرد سیگاری دیگری ازدواج کنید. احتمال ترک سیگار توسط دوستان نزدیک شما نیز تا حدود ۴۳ درصد در صورت ترک سیگار توسط شما افزایش خواهد یافت.
هر چه زودتر کشیدن سیگار را ترک کنید، احتمال سیگاری شدن فرزنداتان نیز کمتر خواهد شد.
زمانی که سیگار را ترک می‌کنید، وقتی را که صرف انجام این کار می‌کنید تلف نخواهید کرد و هزینه‌هایتان نیز به مراتب کمتر خواهد شد. ترک سیگار به منزله بالا رفتن احتمال بهبود سلامتی و کاهش احتمال ابتلا به بیماری در دوستان، خانواده و فرزندانتان است.

• پیامدهای سیگار کشیدن در اطراف فرزندان
اگر سیگاری هستید و فرزندانی دارید دانستن پیامدهای کشیدن سیگار در اطراف فرزندان برای شما ضروری است. کودکان از جمله افرادی هستند که به طور ویژه با تنفس دود سیگار به صورت غیرفعال در معرض بروز مشکلات و بیماری‌های متعدد قرار می‌گیرند.
شواهده و قراین حاکی از آن است که کودکانی که والدین سیگاری دارند ممکن است دارای یک یا چند مورد از مشکلات زیر باشند:
• خطر سندروم مرک ناگهانی نوزاد.
• افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ های تنفسی مانند برونشیت و ذات‌الریه.
• افزایش احتمال رشد ‌آهسته‌تر ریه‌ها.
• افزایش احتمال بیماری‌های گوش میانی.
• افزایش خطر ابتلا به خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس.
• افزایش احتمال سیگاری شدن در سنین نوجوانی به بعد.
با در نظر گرفتن این موراد، تصمیم به ترک سیگار بهترین گزینه برای افزایش سلامتی شما و خانواده‌تان است.

• آیا می‌توان خطر سیگاری شدن غیرفعال فرزندان را کاهش داد؟
ممکن است تصور کنید که با سیگار کشیدن در خارج از محیط خانه، خطرات احتمالی را از فرزندان و سایر اعضای خانواده دور خواهید کرد. ولی تحقیقات نشان داده که چنین تصوری کاملاً نادرست است.
طبق گزارش‌ها، سطوح نیکوتین موجود در موی کودکان حتی با وجود آن که والدین در خارج از خانه سیگار می‌کشند هنوز هم بسیار زیاد است. این مشکل ممکن است به یکی از دلایل زیر پیش آید:
• باز گذاشتن در و پنجره.
• وارد شدن دود به خانه با ورود فرد سیگاری به داخل خانه.
• قرار گرفتن کودکان در معرض لباس‌هایی که ذرات دود به آنها چسبیده است.
همان‌طور که می‌بینید حتی با این‌که ممکن است سیگار کشیدن در خارج از خانه بهتر از سیگار کشیدن در داخل به نظر بیاید ولی خطر به طور کلی از میان نخواهد رفت. تنها راه پیشگیری از ابتلای فرزندان به بیماری‌ها و مشکلات ناشی از دود سیگار ترک کامل سیگار است. بعلاوه، ترک سیگار نه تنها خطر بروز چنین مشکلاتی را در آینده کاهش می‌دهد، شما را به سرمشق خوبی برای فرزندان‌تان تبدیل کرده و احتمال سیگاری شدن و تمایل به دخانیات در سنین نوجوانی و جوانی را نیز در آنها تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. در نتیجه فرزندان شما در آینده والدینی خواهند بود که فرزندان خود را نیز در معرض سموم سیگار قرار نخواهند داد و احتمالاً این عادت به طور کامل در نسل‌های آینده خانواده از میان خواهد رفت.

بدون دیدگاه
ارسال یک نظر
امتیاز خود به این مطلب را مشخص نمایید.*
نام
ایمیل

مشاوره رایگان در واتس اپ!