تلفن: 2494556 - 0910
به آوای زندگی قدیم خوش آمدید.
2494556 (0910)

:: جدیدترین مقالات ::

کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شود.
تصویر عنوان

وبلاگ

خانه  /  ترک آسان سیگار   /  انواع روش های ترک سیگار
بهترین روش ترک سیگار

انواع روش های ترک سیگار

یک گزاره کلی وجود دارد:
هیچ‌کس نباید سیگار بکشد.
این گزاره به خصوص شامل جوانان می شود. بایستی بدانید مضرات سیگار ضربه های متعدد و جبران ناپذیری را متوجه نه تنها شما، بلکه اطرافیانتان نیز خواهد کرد. بنابراین تمام افرادی که سیگار می کشند باید به نحوی این کار را ترک کنند. خواندن مطالب انگیزشی در مورد ترک سیگار و یا‌ مطالب پیرامون مضرات استعمال دخانیات تنها می تواند شما را ترغیب به تصمیم گیری در مورد ترک سیگار کند. ولی باید در نظر داشته باشید که تصمیم گیری برای ترک سیگار تنها نیمی از راه است. در نیمه‌ی دیگر راه باید در مورد راه و روش این کار تصمیم بگیرید. خوشبختانه امروزه روش های ترک سیگار زیادی شناخته و توصیه می شود و هر فرد می تواند بسته به شرایط ویژه‌ی خود،‌ یکی از آن ها را انتخاب کند. اطلاع از روند این کار و مسیر پیش روی کمک زیادی به فرد خواهد کرد. در این مقاله تصمیم داریم برخی از انواع روش های ترک سیگار و از بین آن ها بهترین روش ترک سیگار را معرفی کنیم.

معرفی بهترین روش ترک سیگار

• روش مستقل (بدون کمک)
این روش در واقع متداول ترین گزینه در میان انواع روش های ترک سیگار است. حدود ۹۰ درصد افراد تصمیم می گیرند تا سیگار را بدون هیچ گونه کمک خارجی، هیچ درمان و یا دارویی ترک کنند. ولی با این حال، این روش را نمی توان موفقیت آمیزترین روش دانست چرا که تنها حدود ۵ الی ۷ درصد افراد موفق می شوند.

• رفتار درمانی
رفتار درمانی در واقع بهترین روش ترک سیگار است. جدا از بخش اعتیادآور مصرف سیگار، بخشی از این عادت به صورت ذهنی است و یک رفتار درمانگر می تواند به شما در زمینه ترک کمک کند. با کمک این فرد می توان یک راه حل مناسب و در حقیقت بهترین روش ترک سیگار را شناسایی کرد تا فرد سیگاری بتواند با استفاده از آن ترغیب به ترک سیگار شده و انگیزه لازم را به دست بیاورد.

• روش های درمانی جایگزین نیکوتین
همانطور که می دانیم، نیکوتین موجود در سیگار باعث اعتیادآور بودن آن می شود. بنابراین یکی از روش های ترک سیگار، استفاده از مواد نیکوتین دار است تا نیکوتین مورد نیاز بدن تا حدی تامین شود. آدامس های نیکوتین دار، قرص نیکوتین و همچنین اسپری ها جزو محبوب ترین گزینه های موجود هستند. این مواد در حقیقت نیکوتین را بدون مصرف تنباکو وارد بدن فرد می کنند تا عادت سیگار کشیدن را فراموش کنید. این نکته را نیز باید مد نظر داشت که هدف اصلی ترک اعتیاد به نیکوتین است و نه ترک کردن سیگار. بنابراین باید مراقب بود تا مصرف این داروهای نیکوتین دار جنبه‌ی عادت و اعتیاد پیدا نکنند.

انواع روش های ترک سیگار

• دارو درمانی
این قبیل روش های ترک سیگار باید زیر نظر پزشک انتخاب و انجام شود. پزشکان ممکن است داروهای مختلفی برای ترک سیگار پیشنهاد کنند. در این میان می توان به بوپروپیون و وارنیکلین اشاره کرد.

• روش های ترکیبی
در میان انواع روش های ترک سیگار، بهترین تصمیم این است که آن ها را به صورت ترکیبی و در کنار همدیگر انجام دهید. تجربه و آمار ثابت کرده است که استفاده همزمان از چند مورد از این روش ها امکان ترک سیگار را بسیار بالاتر خواهد برد. یکی از بهترین انتخاب های پیش رو، استفاده همزمان از روش رفتار درمانی و روش ابداعی موسسه آوای زندگی می باشد که جزو بهترین روش ترک سیگار شناخته شده است.

• روش های پیشگیری
عموماً برخی رویدادها و حالات باعث می شود تا افراد به سراغ سیگار کشیدن بروند. بنابراین در میان روش های ترک سیگار، یکی از بهترین و مفیدترین ها آن است تا خود را به خوبی بشناسید. لیستی از مواقع، رویدادها، شرایط، زمان ها و … تهیه کنید که باعث می شوند سیگار بکشید و همیشه سعی کنید از قرارگیری در آن شرایط و موقعیت ها اجتناب کنید.

شناخت روند درمان ترک سیگار

فرقی نمی کند کدامیک از انواع روش های ترک سیگار را انتخاب کرده باشید. باید در نظر داشته باشید که چند روز ابتدایی برای شما ممکن است شرایط سخت باشد و احساس خوبی نداشته باشید. این شرایط به خصوص زمانی تشدید می شود که تصمیم داشته باشید بدون هیچگونه کمک خارجی سیگار کشیدن را ترک کنید. بنابراین خود را برای تحمل این روزها آماده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که روزهای ابتدایی سخت تر بوده و هر چه این مدت زمان بیشتر شود، احساس نیاز کمتری به نیکوتین خواهید کرد.

انواع روش های ترک سیگار

بعد از ترک سیگار چه کنیم؟

• عادات جدید پیدا کنید
خودتان را سرگرم کنید. دوستان جدیدی پیدا کنید که سیگار نمی کشند. بودن در کنار این دوستان و انجام کارها، فعالیت ها و عادات جدید باعث می شود تا احساس بهتری پیدا کرده و استرس کمتری داشته باشید.

• به خودتان جایزه دهید
کاری که انجام می دهید آسان نخواهد بود و در نوع خود شاهکار است! انتخاب و پایبند بودن به هر کدام از روش های ترک سیگار مستلزم تلاش و اراده قوی است که تیم موسسه آوای زندگی در این مسیر کنار شما خواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم تا برای خودتان جایزه تعیین کنید. جایزه مورد نظر بهتر است جزو چیزهایی باشد که عمیقاً به آن علاقه داشته و مشتاق آن هستید.

• تعادل ذهن و جسم
برخی مطالعات انجام شده روی انواع روش های ترک سیگار منجر به نتایج جالبی شده اند. نتایج آن ها حاکی از آن است که انجام مدیتیشن و یا ورزش هایی مانند یوگا می توانند در ترک سیگار مفید باشد. از سوی دیگر، افرادی که این فعالیت ها را انجام می دهند، به احتمال کمتری ممکن است به سمت استعمال سیگار روی بیاورند.

بدون دیدگاه
ارسال یک نظر
امتیاز خود به این مطلب را مشخص نمایید.*
نام
ایمیل

مشاوره رایگان در واتس اپ!